Rewolucja śmieciowa wymaga nie tylko zmian w prawie ale również rewolucji w edukacji i świadomości ekologicznej mieszkańców całego kraju - mówił 12 lipca w Katowicach minister środowiska Marcin Korolec. 

Wizyta ministra w województwie śląskim to jeden z elementów konsultacji ministerialnych na temat gospodarki odpadami z marszałkami ośmiu województw, wojewodami, przedstawicielami gmin, a także władzami wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i inspekcji ochrony środowiska.

 

Kilkakrotnie, podczas katowickiej narady, mówiono o koniecznych zmianach w mentalności Polaków. Na ten cel do tej pory resort środowiska przeznaczył już ponad 21 mln złotych. Powstały ogólnopolskie i regionalne projekty edukacyjne, przeprowadzono szkolenia samorządowców z nowych zasad. Oferowano gminom doradztwo ekspertów, spotkania z przedstawicielami ministerstwa i udział w forach dobrych praktyk. Samorządy otrzymały gotowe projekty wielu dokumentów, które należało przygotować w ramach wdrażania przepisów i gotowe projekty materiałów informacyjnych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach już od ponad dwóch lat wspomaga działania w zakresie edukacji na rzecz nowoczesnej gospodarki odpadami w regionie. Prezentując efekty dofinansowanych przez Fundusz przedsięwzięć informacyjno – edukacyjnych Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW mówiła m.in. o głośnej w całym kraju kampanii pn. „Życie po śmieciach” zorganizowanej przez Fundację Edukacja bez Granic wspólnie z TVS i redakcją Dziennika Zachodniego. Dzięki niej powstała w Internecie pierwsza w kraju regionalna interaktywna mapa dzikich wysypisk a w wyniku partoli ekologiczno - reporterskich udało się zlikwidować kilkadziesiąt nielegalnych wysypisk. 

Środki Funduszu wykorzystano także na opracowanie i wydrukowanie w setkach tysięcy egzemplarzy materiałów szkoleniowo edukacyjnych, badań ankietowych i podjęcie innych działań np. konferencji, warsztatów i happeningów promujących nowe spojrzenie na gospodarowanie komunalnymi śmieciami. Dotacje Funduszu przyznano w tym roku także dla 28 gmin oraz dla członków Górnośląskiego Związku Metropolitarnego prowadzących działania informacyjno - edukacyjne dotyczące wdrażania ustawy śmieciowej na swoim terenie.

Podczas spotkania rozmawiano o aktualnych kłopotach związanych z wdrażaniem ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz finansowaniem inwestycji środowiskowych. Marszałek województwa Mirosław Sekuła mówił, że śląskie jest największym w kraju miejscem realizacji inwestycji z zakresu ochrony środowiska. 

- Mamy przeznaczone na nie dokładnie 5 mld 208 mln 42 tys. zł, z czego 3,28 mld stanowią dotacje. To plasuje nas zdecydowanie na pierwszym miejscu. Ale to oznacza też, że w naszym regionie, ze względu na jego specyfikę, mamy najpoważniejsze problemy w kwestii ochrony środowiska" - podkreślał Mirosław Sekuła.

Minister środowiska przekonywał samorządowców w Katowicach, że nowe zasady dotyczące śmieci służą temu, by zamiast o gospodarce odpadami myśleć o gospodarce surowcami wtórnymi. Minister jest przekonany, że najdalej za kilka miesięcy wszystko w tej dziedzinie będzie już działać dobrze. 

Przetwarzanie i ponowne wprowadzanie do obrotu surowców wtórnych to duża gałąź przemysłu w krajach zachodniej Europy. W Polsce znakomita większość śmieci trafia na składowiska, w Niemczech, które przekazały gospodarowanie odpadami gminom, tylko 0,5 procent. To - jak podkreślał minister Korolec - skala naszych wyzwań ale i skala dysproporcji dzielących nas od 27 krajów, które od lat stosują nowoczesny system gospodarki odpadami oparty na opłacalnym spalaniu, segregowaniu i sortowaniu i odzyskiwaniu odpadów.

Tymczasem, według danych przedstawionych przez wojewodę śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, na 167 śląskich gmin 140 podpisało umowy z firmami wywozowymi na odbiór śmieci po 1 lipca, 24 nadal nie rozstrzygnęło przetargów, albo postępowania utknęły przez odwołania lub w Izbach Odwoławczych. Trzy gminy - Piekary Śląskie, Koniecpol i Świnna - przetargów w ogóle nie ogłosiły. Będą one – jak zapowiedziano - kontrolowane przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska w pierwszej kolejności. 

 

  • Prezentacja prezes Gabrieli Lenartowicz nt. efektów przedsięwzięć wspieranych przez WFOŚiGW w Katowicach w zakresie edukacji i promocji nowoczesnej gospodarki odpadami - zobacz

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://wfosigw.katowice.pl/images/lipiec13/smieci

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/lipiec13/smieci.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/lipiec13/smieci