Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie 26 czerwca odbyła się konferencja „Działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach” zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na Konferencję zaproszeni zostali przedstawiciele gmin, które wypełniły internetową ankietę na temat skuteczności działań informacyjno-edukacyjnych podejmowanych w ramach wdrażania nowych rozwiązań w gospodarce odpadami komunalnymi przygotowaną przez Fundusz na początku bieżącego roku.
Konferencję otworzyła Gabriela Lenartowicz – Prezes Zarządu Funduszu. Uczestnicy zapoznali się z celami strategicznymi Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego oraz działalnością kontrolną WIOŚ w Katowicach wynikająca z przepisów „ustawy śmieciowej” przedstawionymi przez Bogdana Pasko z Urzędu Marszałkowskiego oraz Bogusławę Plewnię z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Ewa Cofała – Kierownik Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej Funduszu, przedstawiła wyniki przeprowadzonej ankiety dla gmin i wynikające z niej wnioski dotyczące konieczności i sposobów dalszych działań informacyjno-edukacyjnych dla mieszkańców województwa śląskiego w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
Podczas Konferencji zainaugurowana została II edycja Konkursu na realizację kampanii informacyjno–edukacyjnych dotyczących gospodarki odpadami na terenie gmin. Celem tegorocznej edycji konkursu, skierowanego do gmin, ich związków i stowarzyszeń z terenu województwa śląskiego, jest wyłonienie i dofinansowanie zadań, których realizacja nauczy mieszkańców jak najskuteczniejszego i najefektywniejszego gospodarowania odpadami komunalnymi.
Działania prowadzone przez gminy w ramach kampanii powinny mieć na celu m.in.:
- przedstawienie korzyści dla środowiska płynących z przyjęcia nowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami,
- ukazanie zalet związanych z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów oraz ich segregacji,
- wzrost świadomości mieszkańców w zakresie zasad zbierania i gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie danej gminy.
Szczegółowe warunki dofinansowania przestawione zostały w Regulaminie Konkursu - do pobrania.
Wnioski będą przyjmowane w terminie do 31.07.2014 r.
Wzory wniosków - do pobrania.
Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach, ul. Plebiscytowa 19.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (32) 757-37-71.
WFOŚiGW w Katowicach wspiera działania edukacyjno-informacyjne dotyczące gospodarki odpadami już od wielu lat. W 2010 roku przeprowadził konkurs na roczną kampanię edukacyjną dla dorosłych mieszkańców woj. śląskiego, której celem było przekazanie wiedzy na temat świadomego gospodarowania odpadami. Efektem konkursu była kampania „Życie po śmieciach”, w ramach której stworzono między innymi interaktywną mapę dzikich wysypisk w naszym województwie, kilkadziesiąt z nich udało się zlikwidować.
W 2013 roku Fundusz ogłosił I edycję Konkursu dla gmin na realizację kampanii informacyjno-edukacyjnych w zakresie nowego systemu gospodarki odpadami. Działania dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach przeprowadzono na terenie 28 gmin oraz GZM.
Materiały do pobrania:
- Prezentacja „Plan gospodarki odpadami dla woj. śląskiego – cele strategiczne” – Bogdan Pasko, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego,
- Prezentacja „Działalność kontrolna WIOŚ w Katowicach wynikająca z przepisów znowelizowanej Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” – Bogusława Plewnia, Aleksandra Galiniak, WIOŚ w Katowicach,
- Prezentacja „Prezentacja wyników ankiety dotyczącej skuteczności podjętych działań informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców oraz z analizą głównych obszarów problematycznych. Omówienie założeń regulaminu Konkursu na realizację kampanii…” – Ewa Cofała, WFOŚiGW w Katowicach.
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://wfosigw.katowice.pl/images/czerwiec14/mikolow