Kolejne gminy dzięki Funduszowi walczą z niską emisją
WFOŚiGW w Katowicach dofinansowuje działania związane z likwidacją niskiej emisji już od 1993 roku. Ze wsparcia na przeprowadzenie obszarowych programów likwidacji niskiej emisji skorzystało już 77 gmin województwa śląskiego, a w ramach tych zadań zainstalowano 16 600 ekologicznych, zasilanych paliwami węglowymi pieców retortowych, których efektywność spalania jest dużo wyższa i ponad 5 000 instalacji solarnych. Łączne dofinansowanie z Funduszu wyniosło około 276 mln zł.
Fot.: nettg.pl
W ramach programów likwidacji niskiej emisji mogą być również wspierane działania mające na celu ograniczenie strat ciepła, czyli głębokie termomodernizacje zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej czy należących do przedsiębiorstw.
Na posiedzeniu, które odbyło się 9 kwietnia 2014 roku Zarząd Funduszu przyznał pożyczki Gminom Sławków i Godów, które kontynuują walką z niską emisją na swoich terenach. Planowana jest likwidacja źródeł ciepła opalanych paliwem stałym w 58 budynkach i zabudowanie w tych miejscach proekologicznych źródeł ciepła, docieplenie ścian w 4 budynkach, montaż ponad 30 instalacji solarnych i 2 instalacji fotowoltaicznych.
Sezon na „Zielone szkoły” rozpoczęty…
9 kwietnia Zarząd WFOŚiGW w Katowicach przyznał również 12 beneficjentom dotacje na profilaktykę zdrowotną dzieci realizowaną w trakcie wyjazdu śródrocznego, czyli na popularne „Zielone szkoły” uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Katowicki WFOŚiGW jest ostatnim w Polsce, który dofinansowuje tego typu wyjazdy. Dwutygodniowe wyjazdy dzieci do miejscowości atrakcyjnych przyrodniczo mają charakter zarówno edukacyjny, jak i prozdrowotny i są niewątpliwą atrakcją dla trzecioklasistów.
- Wnioski Beneficjentów zaakceptowane przez Zarząd WFOŚiGW w Katowicach 2 kwietnia 2014 roku - pobierz plik