11 maja 2015
W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisana została umowa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z Gminą Porąbka. W wydarzeniu uczestniczył Andrzej Pilot - Prezes Zarządu Funduszu. Zakres przedmiotowy Projektu obejmuje jedno zadanie inwestycyjne - budowę systemu kanalizacji sanitarnej, grawitacyjno – tłocznej w sołectwie Czaniec w gminie Porąbka w rejonie ulic: Królewskiej, Koralowej, Kryształowej, Kościelnej, Kwiatowej i Dworskiej (z ulicami bocznymi). Realizacja projektu umożliwi odbiór ścieków z budynków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, obiektów usługowych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. M.in. do nowobudowanej sieci podłączone zostanie przedszkole publiczne w Czańcu oraz stacja benzynowa z restauracją.
Zadanie obejmuje:
W części dofinansowywanej z POIiŚ
- Budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej - 7,12 km
- Budowę sieci kanalizacji tłocznej - 2,02km
- Przepompownie ścieków - 6 kpl.
Ponadto projekt przewiduje:
- Budowę przyłączy kanalizacyjnych (od budynków do granicy nieruchomości) - 2,94 km
Wykonanie przyłączy kanalizacyjnych stanowi koszt niekwalifkowany i nie jest objęte dofinansowaniem. Wykonanie przyłączy będzie przedmiotem rozliczeń pomiędzy Gminą Porąbka a mieszkańcami. Efektem ekologicznym Projektu będzie przyrost równoważnej liczby mieszkańców, którym w wyniku realizacji Projektu zostanie zapewniona możliwość podłączenia się do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Wynosi on 887 RLM, w tym 572 mieszkańców. Realizacja Projektu umożliwi objęcie systemem kanalizacyjnym nieruchomości do tej pory nieskanalizowanych oraz odprowadzanie ścieków do oczyszczalni ścieków w Ketach spełniającej wymogi Dyrektywy 91/271/EWG.
Całkowita wartość Projektu wynosi 9.405.157,98 złotych, kwota dofinansowania z UE: 6.211.753,36 złotych
Majątek wytworzony w wyniku realizacji niniejszego Projektu pozostanie własnością Gminy Porąbka. Gmina Porąbka będzie operatorem powstałego majątku, podobnie jak i pozostałych elementów majątku związanego gospodarką wodno-ściekową. Przyjęte rozwiązanie zabezpieczy trwałość projektu, w tym interes Gminy Porąbka oraz jej mieszkańców korzystających z usług wodno-kanalizacyjnych. Ukształtowanie terenu Gminy Porąbka uniemożliwia w całości grawitacyjne odprowadzenie ścieków z obszaru objętego projektem do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. W związku z powyższym obszar realizacji Projektu objęty zostanie systemem kanalizacji grawitacyjno-tłocznej.
Trasy kanałów poprowadzone zostały w dostosowaniu do istniejącej zabudowy oraz warunków terenowych. Kanalizacja sanitarna usytuowana została w większości w pasie dróg publicznych. Tam gdzie przebieg rurociągu wymagał przejścia przez działki należące do osób prywatnych lub innych właścicieli uzyskane zostały już zgody na czasowe zajęcie terenu. W ramach Projektu zabudowane zostaną przepompownie niewymagające stałej obsługi, sterowane automatycznie i wyposażone w system ochronny dla bezobsługowych przepompowni ścieków. Pompownie zostały zaprojektowane i dobrane w sposób zapewniający niezawodność całego systemu kanalizacyjnego oraz minimalizację kosztów eksploatacyjnych, w tym minimalizację zużycia energii.