Ratowanie alei lipowej
Zajmujące się m.in. pielęgnacją najcenniejszych przyrodniczych obiektów w zabytkowym parku Donnersmarcków, Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego otrzymało dotację WFOŚiGW w Katowicach w wysokości 40 tys. zł. Środki te przeznaczone zostaną na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych 82 starych drzew rosnących w alei lipowej łączącej Pałac Donnersmarców w Nakle Śląskim wraz z otaczającym go parkiem, z budynkami kościoła folwarku i cmentarzem, który wraz z terenami leśnymi tworzy unikalną i dobrze zachowaną kompozycję przestrzenną.
Od 1997 roku aleja lipowa w Nakle Śląskim jest objęta ochroną pomników przyrody. Choć posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i estetyczne, dziś teren ten wymaga gruntownych prac konserwacyjno – pielęgnacyjnych.
Ostatni raz prace takie wykonano w tym miejscu dziewięć lat temu. Teraz stan alei zagraża nie tylko jej trwałości ale wręcz bezpieczeństwu ludzi.
Porośnięte i połamane konary, przerośnie i zaniedbane korony drzew wymagają pilnych zabiegów i cięć pielęgnacyjnych przywracających temu miejscu dawny urok traktu spacerowego założonego przez przedstawicieli słynnego rodu Donnersmarków.
Prace rozpoczną się bezpośrednio po zakończeniu okresu lęgowego ptaków tj. w połowie września i potrwają do końca października.
Dzięki temu kolejny pomnik przyrody zostanie uratowany. Mimo objęcia takich miejsc w Polsce ochroną prawną od XV wieku, ich los wciąż jest niepewny i aby oprzeć się upływowi czasu i dewastacjom wymagają one szczególnej uwagi.
Szacuje się, że w kraju jest zarejestrowanych ok. 40 tys. obiektów uznawanych za pomniki przyrody żywej. Najczęściej są to okazałe drzewa, ich grupy lub aleje. Na śląsku, według danych GUS-u, znajduje się niewiele, bo niespełna 2 tys. takich zabytków, a wśród nich tylko 34 aleje. Cenna jest zatem każda taka inicjatywa jak Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego.