Szanowne Druhny i Druhowie, Funkcjonariuszki i Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Rycerze Świętego Floriana, Przyjaciele. Dziś obchodzimy Dzień Strażaka. Wszystkim tym, którzy społecznie i zawodowo pełnią tę zaszczytną służbę pragniemy złożyć serdeczne życzenia. Z okazji Dnia Strażaka, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pragnie Wam serdecznie podziękować za wykazywanie pełnej gotowości i zdecydowanej postawy w trudnych i niebezpiecznych do pokonania zadaniach, chroniąc życie, zdrowie i mienie ludzkie.

Niech św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy. Niech podejmowane działania będą inspiracją w dziele humanitarnej służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

  • Od 2003 roku Dzień Strażaka, obchodzony jest w Polsce jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Dzień Strażaka jest okazją do wyróżnienia wszystkich strażaków, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, za ich niebezpieczną i ciężką służbę, niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi.
  • Podczas organizowanych uroczystości najbardziej zasłużeni funkcjonariusze otrzymują odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz inne nagrody i wyróżnienia.