Rusza program „MIKRORETENCJA”. To nawet 8 tys. zł na skuteczne zbieranie deszczówki. Przygotuj się do złożenia wniosku już dziś ! Nabór wniosków rozpocznie się 22 czerwca.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych.

Program, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem pozwoli mieszkańcom oszczędzać wodę, obniżać rachunki oraz zwiększać odporność posesji na skutki suszy i intensywnych opadów.

Dofinansowanie obejmuje zakup, montaż oraz uruchomienie instalacji do:

  • zbierania deszczówki z dachów, chodników i podjazdów,
  • magazynowania wody w zbiornikach,
  • retencjonowania wód opadowych w gruncie,
  • wykorzystania deszczówki, m.in. do podlewania ogrodu.

O wsparcie mogą ubiegać się właściciele, współwłaściciele oraz użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych. Z programu nie mogą skorzystać osoby, których nieruchomość otrzymała wcześniej wsparcie z programu Moja Woda.

W ramach programu można otrzymać refundację do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 8 tys. zł. Dotacja obejmuje inwestycje zakończone po 1 lipca 2024 r.

Aby projekt kwalifikował się do wsparcia, musi spełniać minimalne wymagania:

  • wartość kosztów kwalifikowanych – co najmniej 2 tys. zł,
  • pojemność zbiorników – minimum 2 m³,
  • powierzchnia retencjonowania wody – minimum 50 m².

Program MIKRORETENCJA to rozwiązanie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Dzięki magazynowaniu deszczówki możliwe jest ograniczenie zużycia wody wodociągowej, lepsze gospodarowanie zasobami wodnymi oraz zmniejszenie ryzyka lokalnych podtopień.

W puli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rekordowe środki w Polsce. Dzięki skutecznym negocjacjom budżet tego programu wynosi aż 20 mln 600 tysięcy złotych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na infolinii – 32 722 77 09 Informacje i regulaminy na stronach: https://wfosigw.katowice.pl/mikroretencja
https://mikroretencja.gov.pl