Wioletta Dobras rozmawia z Szymonem Twardoniem. W jakich gałęziach gospodarki wykorzystujemy wodór, czy może stać się niskoemisyjnym paliwem, co oznaczają poszczególne kolory wodoru, czy wodór w transporcie jest w stanie wyprzeć dotychczasowe paliwa?


#MKiŚ #MFiPR #NFOŚiGW #WFOSIGW #Katowice #FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #FEnIKS #KomisjaEuropejska #KE #Podcasty #Video #ŁamigłówkiEnergetyczneIKlimatyczne #EUREGIOPoland #ProjektDoradztwaEnergetycznego #PDE

Jaki kolor ma wodór?

Wodór, będący wszechstronnym nośnikiem energii jest w rzeczywistości bezbarwnym gazem. Mimo to powszechnie używane są kolory wodoru. Są to zasadniczo kody kolorów używane w przemyśle energetycznym do rozróżniania rodzajów wodoru. Pomimo tych kolorowych opisów, nie ma widocznej różnicy między różnymi rodzajami wodoru.
Wodór zielony jest wytwarzany w procesie elektrolizy wody z wykorzystaniem energii odnawialnej. Nazywany także wodorem odnawialnym, może być również wytwarzany w procesie reformingu biogazu, czyli biochemicznego przekształcania biomasy.
Fioletowy wodór wytwarzany jest w procesie elektrolizy wody z wykorzystaniem energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach atomowych.
Szary wodór wytwarzany jest w procesie reformingu gazu ziemnego lub innych węglowodorów powstałych w procesie rafinacji ropy naftowej.
Niebieski wodór wytwarzany jest w procesach wykorzystujących paliwa kopalne, uzupełnione o technologie wychwytywania, składowania lub przetwarzania CO2.
Biały wodór pochodzi z naturalnych źródeł geologicznych.
Czarny wodór wytwarzany jest w procesie gazyfikacji węgla kamiennego.
Wodór żółty wytwarza się w procesie elektrolizy wody z wykorzystaniem energii słonecznej. Ta odmiana wodoru często klasyfikowana jest jako jeden z podtypów zielonego wodoru.
Wodór brązowy wytwarzany jest w procesie gazyfikacji węgla brunatnego.
Wodór turkusowy wytwarzany jest w procesie pirolizy metanu lub przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych.

Źródło: https://www.ey.com

WFOŚiGW w Katowicach wraz z 16 partnerami na terenie całego kraju tj. wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz NFOŚiGW w Warszawie realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego, który jest finansowany z Funduszy Europejskich z Programu FEnIKS 2021-2027.