Wioletta Dobras rozmawia z Łukszem Frydlem.

Dla kogo instalacja do 50kW?

Systemy fotowoltaiczne o mocy nie większej niż 50 kW traktowane są w przepisach jako mikroinstalacje. Właściciel instalacji do 50 kW określany jest jako prosument, czyli podmiot wytwarzający i konsumujący energię na swoje potrzeby. Jego głównej działalności gospodarczej nie może stanowić produkcja energii elektrycznej.

Ostatnia aktualizacja przepisów co prawda zwiększyła moc mikroinstalacji fotowoltaicznej do 150 kW, ale i tak pozostał tam pewien haczyk, który powoduje, że firmy dalej na początku swojej przygody z fotowoltaiką montują instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kW.

Instalacje fotowoltaiczne do 150 kW w myśl aktualizacji przepisów są mikroinstalacjami, a na tego typu fotowoltaiki w powszechnej opinii nie potrzebne jest pozwolenie na budowę oraz wydanie warunków przyłączeniowych. Dodatkowo operator OSD ma obowiązek przyłączyć taką mikroinstalację do sieci w ciągu 30 dni. I prawie wszystko się zgadza.

Prawie, ponieważ o ile dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 150 kW nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, o tyle dalej wymagane jest wydanie warunków przyłączeniowych,  a co za tym idzie operator OSD nie ma obowiązku przyłączenia instalacji fotowoltaicznej w ciągu 30 dni. Dlatego firmy decydują się najpierw wykonać instalację fotowoltaiczną 50 kW, czerpać już z niej pierwsze oszczędność. Natomiast w kolejnym kroku organizować wymaganą dokumentację dla docelowej fotowoltaiki.

#FunduszeEuropejskie #ProjektDoradztwaEnergetycznego #pde

WFOŚiGW w Katowicach wraz z 16 partnerami na terenie całego kraju tj. wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz NFOŚiGW w Warszawie realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego, który jest finansowany z Funduszy Europejskich z Programu FEnIKS 2021-2027.