W jakim kierunku zmierza NFOŚ w ramach przyjętej strategi, na jakie obszary został położony szczególny nacisk, czy udało się wypracować zmiany, które mają zmniejszyć nadużycia w Programie „Czyste Powietrze”, jaka jest rola operatora? – to pytania, które padły podczas kolejnego odcinka Łamigłówek energetycznych i klimatycznych.
Wioletta Dobras rozmawia tym razem z Dorotą Zawadzką-Stepniak, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który powstał w 1989 r. w okresie zmian ustrojowych Polski, jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dysponując największym potencjałem finansowym.
Narodowy Fundusz jest ważnym narzędziem realizacji polityki ochrony środowiska w Polsce. Służą temu stabilne przychody, doświadczone kadry oraz wypracowane formy współpracy z beneficjentami. Narodowy Fundusz oferuje pożyczki, dotacje oraz inne formy dofinansowania projektów realizowanych m.in. przez samorządy, przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, organizacje społeczne a także osoby fizyczne. W sektorze finansów publicznych Narodowy Fundusz jest również największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych przeznaczonych na ochronę środowiska.
Źródło: https://www.gov.pl/web/nfosigw/podstawowe-informacje
#FunduszeEuropejskie #ProjektDoradztwaEnergetycznego #pde
WFOŚiGW w Katowicach wraz z 16 partnerami na terenie całego kraju tj. wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz NFOŚiGW w Warszawie realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego, który jest finansowany z Funduszy Europejskich z Programu FEnIKS 2021-2027.