Wioletta Dobras tym razem zaprosiła do naszego studia Rafała Poloka, prezesa Zarządu „Ciepło Pyskowice” spółka z o.o., by porozmawiać między innymi o tym, czy spółki ciepłownicze są przygotowane na transformację energetyczną, co to jest ETS i jaka jest cena uprawnień do emisji CO2 ?
Efektywny System Ciepłowniczy
Dyrektywa w sprawie Efektywności Energetycznej (EED) określa wymagania dotyczące efektywnych systemów ciepłowniczych. Według nowej definicji, efektywny energetycznie system ciepłowniczy musi spełniać wymagane kryteria w określonym czasie.
Do 31 grudnia 2027 roku – efektywny energetycznie system wykorzystuje co najmniej 50% energii odnawialnej lub 50% ciepła odpadowego, lub 75% ciepła pochodzącego z kogeneracji lub w co najmniej 50% połączenie źródeł energii i ciepła, o których mowa wyżej.
Od 1 stycznia 2028 roku – efektywny energetycznie system wykorzystuje: co najmniej 50% energii odnawialnej lub 50% ciepła odpadowego, lub 50% energii odnawialnej i ciepła odpadowego, lub 80% energii pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji, lub kombinację energii cieplnej trafiającej do sieci, w której udział energii odnawialnej wynosi co najmniej 5% a całkowity udział energii odnawialnej, ciepła odpadowego lub energii pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji wynosi co najmniej 50%.
Od 1 stycznia 2035 roku – za efektywny energetycznie uznaje się system, który wykorzystuje co najmniej 50% energii odnawialnej lub 50% ciepła odpadowego, lub 50% energii odnawialnej i ciepła odpadowego albo system, w którym całkowity udział energii odnawialnej, ciepła odpadowego lub energii pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji wynosi co najmniej 80%, a dodatkowo całkowity udział energii odnawialnej lub ciepła odpadowego wynosi co najmniej 35%.
Od 1 stycznia 2040 roku – efektywny energetycznie system wykorzystuje co najmniej 75% energii odnawialnej lub 75% ciepła odpadowego, lub 75% energii odnawialnej i ciepła odpadowego albo co najmniej 95% energii odnawialnej, ciepła odpadowego i energii pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji, przy czym całkowity udział energii odnawialnej lub ciepła odpadowego wynosi co najmniej 35%.
Od 1 stycznia 2045 roku – efektywny energetycznie system wykorzystuje co najmniej 75% energii odnawialnej lub 75% ciepła odpadowego, lub 75% energii odnawialnej i ciepła odpadowego.
Od 1 stycznia 2050 roku – efektywny energetycznie system wykorzystuje wyłącznie: energię odnawialną lub ciepło odpadowe lub połączenie energii odnawialnej i ciepła odpadowego.
#FunduszeEuropejskie #ProjektDoradztwaEnergetycznego #pde
WFOŚiGW w Katowicach wraz z 16 partnerami na terenie całego kraju tj. wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz NFOŚiGW w Warszawie realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego, który jest finansowany z Funduszy Europejskich z Programu FEnIKS 2021-2027.