Walka ze smogiem rozgrywa się na wielu frontach i każde środowisko ma do odegrania znaczącą rolę. Z takiego założenia wyszły władze Powiatu Gliwickiego organizując spotkanie z proboszczami parafii na temat szkodliwości niskiej emisji. Do udziału zaproszony został również Andrzej Pilot – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Była to okazja do przekazania najważniejszych informacji o działaniach Funduszu w zakresie walki z niską emisją oraz próba wzmocnienia przekazu edukacyjnego i jeszcze większego zaangażowania środowiska duchownego w uświadamianie społeczeństwa.
Warto wspomnieć, że już wcześniej śląscy biskupi zaapelowali do wiernych, by nie palili w piecu śmieciami. Zaapelowali do wiernych, by swoim działaniem nie przyczyniali się do powstawania smogu. List wysłali czterej biskupi: z Katowic, Gliwic, Sosnowca i Opola. Takie zachowanie - zdaniem biskupów - łamie przykazanie „nie zabijaj”.
Jak podkreślił Andrzej Pilot - prezes Funduszu dopiero działania edukacyjne prowadzone w wielu wymiarach i przez różne środowiska mogą przynieść pożądany skutek. Dodatkowo wsparte wymierną pomocą finansową przy wymianie mniej efektywnych kotłów grzewczych pozwolą zmierzyć się ze smogiem. Od trzech lat prowadzimy intensywne działania informacyjne w parafiach, uznając ten kierunek za niezwykle skuteczny. Jednocześnie - tylko w 2016 r. - w ramach programu pilotażowego  Fundusz udzielił dotacji na wymianę kotłów w 750 gospodarstwach domowych. W tym roku również ogłoszony będzie kolejny konkurs wspierający dotacjami w wysokości 25 % wymianę mniej efektywnych i zanieczyszczających środowisko pieców. Obecnie trwają prace na zasadami przyznawania dofinansowania zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego  na rzecz ograniczenia niskiej emisji.