19 lutego 2015

Zarząd WFOŚiGW w Katowicach podjął uchwałę o dofinansowaniu kwotą 28 390 złotych kampanii edukacyjno-ekologicznej „Zielona Wyspa Śląsk”. Kampania realizowana jest na terenie Śląska od 2009 roku przez Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt”. Przy współpracy z wieloma lokalnymi środowiskami prowadzone są działania, które mają uświadomić śląskiej społeczności zmiany jakie zachodzą w naszym regionie na przestrzeni ostatnich lat. Akcja jest wkładem w budowanie nowego wizerunku naszego regionu, który ciągle kojarzony jest bardziej z „czarną krainą” niż regionem, gdzie tereny zielone zajmują ponad 30% powierzchni.

 

Kampania składa się z trzech części: artystycznej, edukacyjno-ekologicznej i akcji sadzenia lasów „Zazieleniamy Śląsk”. Koncert inauguracyjny kampanii „Zielona Wyspa Śląsk” 2015 odbędzie się 22 marca w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Zespół Carrantuohill tym razem zaprosił do wspólnego występu tak znakomitych gości jak: Adam Makowicz - legendarny pianista i improwizator, Orkiestra Symfoniczna Rybnickiej Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków pod dyrekcją Romany Kuczery, Chór wokalny Rybnickiej Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków pod dyrekcją dr hab. Joanny Glenc, Anna Faber - wirtuoz harfy, artystka światowego formatu.

W ramach tegorocznych działań ekologicznych w terminie od 22 marca do 24 kwietnia w Miastach Partnerskich: Katowice, Żory, Rybnik, Zabrze, przeprowadzone zostaną warsztaty ekologiczne wraz z akcją "Rowerem po Drzewka", podczas których dzieci dowiedzą się jak ważne jest dbanie o środowisko, zmniejszanie ilości odpadów oraz oszczędzanie energii. Dzieci będą uczyć się segregacji odpadów, a także grać na eko-instrumentach, a od ilości "przejechanych" przez nie kilometrów na specjalnie przygotowanych systemach rowerowych, zależeć będzie ilość drzewek, z których powstanie kolejny Nowy Las. 

Na finał kampanii zaplanowano 25 kwietnia w Chorzowie "Rodzinny Piknik Ekologiczny", podczas którego przeprowadzone zostaną warsztaty edukacyjne, rodzinny rajd rowerowy oraz wiele dodatkowych atrakcji. Odbędzie się także happening "Rowerem po drzewka", koncert "zielonej muzyki", pokazy i nauka tańca irlandzkiego. Zwieńczeniem działań w każdym Mieście Partnerskim będzie zasadzenie Nowego Lasu.