Film „Rozbójnik Ramża”, czyli w jakim celu ożywiono lokalną legendę8 stycznia 2015

Podwójna premiera filmu animowanego „Rozbójnik Ramża” miała miejsce w miniony poniedziałek w Placówce Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach oraz w Zameczku w Czernicy (gmina Gaszowice). Film zrealizowany został przez Fundację Media 3.0 z Rybnika, a jego powstanie dofinansowały Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Starostwo Powiatowe w Rybniku. 

 

Scenariusz filmu, a dokładnie bajki, opiera się na legendzie o Rozbójniku Ramży, który według lokalnych opowieści zbójował na Wzgórzu w rejonie Czerwionki-Leszczyn oraz Orzesza, które nazwane jest dzisiaj jego imieniem. Film to półgodzinna animacja wykonana w technice 3D i wspomagana techniką 2D, z pełnym udźwiękowieniem oraz głosami lektorów, których użyczyli aktorzy, na co dzień związani z krakowskimi teatrami - Teatrem Starym i Teatrem Słowackiego. Ideą, która przyświecała projektowi jest promocja regionu powiatu rybnickiego i mikołowskiego. 

"Nasz region jest bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym i wspieranie tej idei jest kołem zamachowym całego projektu. Chcemy zachęcić mieszkańców okolic do turystyki lokalnej, poczynając od najmłodszych, którzy, jak wierzymy, pociągną za sobą starszych członków rodziny" - mówi Sylwia Mazurek, specjalistka ds. promocji w Fundacji Media 3.0 i dodaje "Pomysłem na przyciągnięcie turystów jest ożywienie lokalnych legend. Dlatego też w bajce pojawia się postać legendarnego Rozbójnika Ramży, a także nawiązanie do uzdrawiających mocy źródełka w Studzience Jankowickiej czy tajemniczego Orzecha Mocy widniejącego w herbie gminy Orzesze. Film pozwala m.in. odkryć tajemnicę pojawienia się wielkiego głazu narzutowego przed ruinami Zamku w Chudowie. Jesteśmy przekonani, że bajkowe przedstawienie rzeczywistości będzie zachętą dla dzieci i młodzieży, zarówno do wędrówek i podziwiania przyrody, jak i do poznania lokalnej historii".

Podczas podwójnej premiery filmu w Placówce Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach oraz w Zameczku w Czernicy w gminie Gaszowice widzowie otrzymali płyty z filmem „Rozbójnik Ramża”. - Film został wyprodukowany w ilości 500 sztuk, ale już teraz, ze względu duże zainteresowanie różnorakich instytucji, zamierzamy na początku przyszłego roku wytłoczenie kolejnej partii. Dodatkowo film zostanie uzupełniony o napisy w języku angielskim, z uwagi na fakt, iż jest świetnym materiałem do promocji naszego regionu za granicą. Rozbójnik Ramża jest już bohaterem powstałej w ubiegłym roku gry językowej. Idąc tym tropem planujemy stworzenie kolejnych materiałów edukacyjnych w oparciu o postać legendarnego bohatera. – podsumowuje Sylwia Mazurek.