Ponad 141 milionów unijnych funduszy popłynie do firmy TAURON Ciepło. Inwestycje poczynione dzięki tym środkom w znaczący sposób poprawią jakość powietrza w naszym regionie, na co liczą nie tylko mieszkańcy Będzina, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Sosnowca, Czeladzi, Siemianowic Śląskich i Świętochłowic.

W tych ośmiu miastach zlokalizowane są zakłady, w których realizowane będą projekty ograniczające niską emisję i do których popłyną unijne środki. Zmodernizowanych zostanie 855 węzłów cieplnych, prawie 100 km sieci ciepłowniczej ulegnie modernizacji, a o około 50.000 ton dwutlenku węgla zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych. To są konkrety - mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

30 sierpnia br. w Katowicach TAURON Ciepło zawarł umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE). Program jest częścią projektu Grupy Tauron Oddychaj Powietrzem. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się z udziałem Jarosława Wieczorka – Wojewody Śląskiego.

Realizowany przez TAURON Ciepło Program, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W grudniu 2016 roku TAURON Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach Działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację PLNE to około 250 milionów złotych z czego wartość dofinansowania z WFOŚiGW w Katowicach wyniesie ponad 141 milionów złotych. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków Funduszu Spójności.

– TAURON już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania.  Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który  ukierunkowany jest na realizację konkretnych rozwiązań systemowych – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W ramach tego, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia, do 2022 roku TAURON Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją tj.: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice.  

– Bardzo nas cieszy podpisanie tych umów – to oznacza, że nasze działania w kierunku likwidacji smogu na terenie Śląska i Zagłębia mają szanse być jeszcze bardziej intensywne i efektywne. Liczymy na to, że Program Likwidacji Niskiej Emisji uruchomiony  przez TAURON Ciepło zachęci naszych odbiorców do ubiegania się o wsparcie finansowe na kompleksową termomodernizację obejmującą instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania i ciepłej wody. O środki te mogą się starać wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe – mówi Jacek Uhryn, prezes zarządu TAURON Ciepło.


Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zawarł umowy na ponad 180 milionów złotych na inwestycje o wartości ponad 380 milionów złotych. Unijne fundusze popłynęły już do: Tychów, Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Chorzowa. Dzisiaj jeszcze podpisujemy kolejne umowy ze Spółką Ciepłowniczą z Jaworzna na kolejne inwestycje.

Dzięki tym wszystkim działaniom:

  • spadnie emisja gazów cieplarnianych (CO2) o ponad 57.000 ton rocznie,
  • zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280.000 GJ,
  • budowie lub modernizacji poddanych zostanie łącznie ponad 120 km sieci ciepłowniczych, 
  • 35.000 metrów kwadratowych powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji. 

Jeśli do tego dołożymy blisko 26 milionów złotych skierowanych do gmin na programy ograniczenia niskiej emisji oraz ponad 4,2 miliona złotych na dofinansowanie wymiany pieców, tzw. „kopciuchów” w ramach naszego programu SMOG STOP, to pokazuje tylko tegoroczny, konkretny wkład Funduszu w kompleksowe rozwiązywanie problemu nadmiernej emisji szkodliwych substancji powstających przy tradycyjnych sposobach produkcji energii cieplnej – mówi Andrzej Pilot, prezes Funduszu.


TAURON Ciepło sp. z o.o. to jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą zakłady: ZW Katowice, ZW Tychy, ZW Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło  – pochodzi w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1100 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi  ok. 2200 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej to ok. 1100 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do ok. 200 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców. 

WFOŚiGW w Katowicach na mocy umowy z Ministrem Energii pełni funkcję Instytucji Wdrażającej Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020 w ramach I osi priorytetowej Zmniejszenie emisyjności gospodarki dla działania 1.7 Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej w zakresie finansowania bezzwrotnego. 

 


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach korzysta ze współfinansowania w ramach pomocy technicznej POIiŚ.

All rights reserved WFOSiGW w Katowicech.