Już po raz 21 Fundusz przyznał nagrody z okazji Dnia Ziemi. 22 kwietnia w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Zielonych Czeków ludziom, którzy w szczególny sposób wyróżniają się w działalności na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym województwie. Czeki są bardzo wymiernym, bo finansowym sposobem docenienia ich wysiłków, a równocześnie często umożliwiają dalszą działalność, na podobną, lub większa skalę. Od 1994 roku WFOŚiGW w Katowicach nagrodził już ponad 200 osób. 

 

W 2014 roku Kapituła przyznała 8 nagród finansowych w 5 kategoriach oraz wyróżniła 1 osobę dyplomem uznania. Laureaci otrzymali nagrody w postaci symbolicznych "Zielonych Czeków" o wartości 7,5 tys. zł w przypadku nagród indywidualnych i po 5 tys. zł w przypadku nagród zespołowych. Nagrodzono zarówno pracowników naukowych śląskich uczelni, jak i działaczy-pasjonatów na rzecz ochrony przyrody oraz dziennikarzy, którzy w swoich programach poruszają tematykę proekologiczną.

W swoim wystąpieniu Prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz podkreśliła, że laureaci poświęcają swój, często prywatny, czas, ogromne zaangażowanie i niejednokrotnie potężne umysły do tego, by otaczającej nas przyrodzie żyło się z nami lepiej. 

 

Lista laureatów Zielonych Czeków 2014:

Kategoria: innowacje i technologie 

  • Adrian Pason - za stworzenie innowacyjnego kolektora hybrydowego - połączenia modułu fotowoltaicznego ze standardowym kolektorem termicznym.

Kategoria: programy i akcje proekologiczne dotyczące ochrony przyrody 

  • Jacek Wąsiński - za długoletnią pracę związaną z założeniem i prowadzeniem ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice.
  • Róża Maria Ćwięk - za pokonywanie biurokratycznych barier które spowodowały, że zdegradowane  tereny wokół torów kolejowych w Katowicach - Brynowie mogą zostać zrekultywowane i zagospodarowane na cele rekreacyjne, zgodnie z wolą mieszkańców.

Kategoria: prace naukowo-badawcze

  • Jacek Betleja - za długoletnią pracę na rzecz ochrony przyrody oraz dorobek naukowy w zakresie publikacji związanych z ochroną ornitofauny Polski.

Kategoria: edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży

  • Jacek Bożek - za budowanie pokolenia EkoXXI - realizację długofalowych programów "Zaadoptuj rzekę" oraz "Święto Drzewa" - czynnej edukacji ekologicznej, która angażuje społeczności lokalne w konkretne działania na rzecz ochrony przyrody.

Kategoria: publicystyka ekologiczna

  • Zespół: Zofia Skrok, Marcin Jałowy - autorzy programu "Ekoagent" od ponad roku promują ekologiczne praktyki uświadamiając widzów jak ważnym aspektem życia jest ekologia; wskazują praktyczne i ekologiczne rozwiązania problemów oraz interweniują w kwestiach zagrażających środowisku.

Kategoria: działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych

  • Kapituła nie wybrała laureata w tej kategorii.

Nagroda specjalna

  • prof. zw. dr hab. Paweł Migula - współtwórca i koordynator projektu badawczego "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego - ZiZOZap" w latach 2010-2014.

Dyplom uznania

  • Eugeniusz Włochowicz - za wkład w działania związane z ochroną przyrody a w szczególności zaangażowanie w pomoc dla ptaków w ramach prowadzenia ośrodka rehabilitacji oraz fundacji "Włochatka".

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://wfosigw.katowice.pl/images/kwiecien14/zc

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/kwiecien14/zc.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kwiecien14/zc