Zapraszamy Państwa na podcasty „Łamigłówki Energetyczne i Klimatyczne”. Będziemy się spotykać co tydzień i mam nadzieję, że w ciągu 15 min razem z zaproszonymi gośćmi rozwiążemy niejedną łamigłówkę dotyczącą energii i klimatu. Jeśli nurtują Państwa jakieś zagadnienia, to piszcie (w.dobras@wfosigw.katowice.pl) i postaramy się je rozwikłać razem z zaproszonym ekspertem.
Najbliższe podcasty obejmą następujące tematy:
- „Czy neutralność klimatyczna Europy jest możliwa?” – Jakie cele prowadzą nas do neutralności klimatycznej i czy działania, które podejmujemy, są wystarczające?
- „Odczarować wodór” – Jak działa wodór w transporcie i jakie są jego możliwości jako niskoemisyjnego paliwa?
- „Fotowoltaika: jak nie pogubić się w zmieniających się przepisach?” – Kim jest prosument, jak rozliczać fotowoltaikę i na co uważać przy wyborze instalacji?
- „Fotowoltaika w przedsiębiorstwie – czy to nadal się opłaca?” – Czy magazyny energii są dostępne dla każdego przedsiębiorcy? Czy instalacje fotowoltaiczne wciąż się opłacają?
- „Jak tankować samochód elektryczny?” – co to jest plug-in i ile zużywamy „paliwa” w elektryku?
#FunduszeEuropejskie #ProjektDoradztwaEnergetycznego #pde
Czym jest europejski zielony ład?
Europejski zielony ład to unijna strategia wzrostu. Zainicjowany w 2019 r. pakiet inicjatyw politycznych kieruje UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie ? ku neutralności klimatycznej, którą ma ona osiągnąć do 2050 r.
To wkład UE w porozumienie paryskie, które zostało ratyfikowane przez UE i wszystkie jej państwa i które wyznacza cel w postaci utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnie +1,5°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej.
Zielony ład zwraca uwagę, że do walki ze zmianą klimatu muszą się przyczyniać wszystkie sektory. Strategia wspiera działania we wszystkich sektorach gospodarki, w tym energetyce, transporcie, przemyśle, rolnictwie, zrównoważonym finansowaniu itd.
W ramach zielonego ładu Rada razem z Parlamentem Europejskim jako współustawodawcy przyjęli legislację, która przekształciła wizję zawartą w strategii w przepisy prawne dotyczące wszystkich państw członkowskich UE.
Europejski zielony ład zakłada, że do 2050 r. UE stanie się pierwszym w świecie obszarem neutralnym klimatycznie, ograniczone zostanie zanieczyszczenie, a przyroda i ekosystemy wrócą do zdrowej równowagi.
Źródło: https://www.consilium.europa.eu
WFOŚiGW w Katowicach wraz z 16 partnerami na terenie całego kraju tj. wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz NFOŚiGW w Warszawie realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego, który jest finansowany z Funduszy Europejskich z Programu FEnIKS 2021-2027.