Raport z działań - Zaadoptuj rzekę 20148 grudnia 2014

Klub Gaja opublikował „Raport z działań - Zaadoptuj rzekę 2014”. Akcja została dofinansowana m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W raporcie opisane są najciekawsze inicjatywy podjęte przez uczestników programu, zarówno tych najmłodszych jak i starszych. Prezentuje on działania placówek oświatowych, stowarzyszeń, obywateli i spółdzielni mieszkaniowej, które wygrały w konkursie Zaadoptuj rzekę. 

 

Zamieszczono w nim także relację z BIG JUMP, który zorganizowany został w 2014 roku w ponad 60 miejscach w Polsce - 15 lipca wraz z Klubem Gaja do różnych rzek, jezior, morza, a także innych akwenów weszło 1100 osób w kraju – od Bałtyku po Beskidy, a także w Niemczech, Anglii, Szwajcarii i we Włoszech. To rekordowe wejście do wody!

Publikacja przybliża sylwetki rzek finalistek konkursu Rzeka Roku 2014. Podczas internetowego plebiscytu na Rawkę, która została Rzeką Roku 2014 internauci oddali 7403 spośród ponad 20 000 głosów. Możemy także zapoznać się z pracą dotyczącą wody butelkowanej, która wygrała konkurs Polish Junior Water Prize - krajowy etap międzynarodowego konkursu Stockholm Junior Water Prize. Zespół uczennic z Poznania prezentował ją w Sztokholmie podczas Światowego Tygodnia Wody (World Water Week).

W raporcie opisane są również dobre praktyki, czyli wyróżnione działania podjęte przez uczestników programu Zaadoptuj rzekę – m. in. wyprawa odkrywcza uczniów Zespołu Szkół w Grzmiącej, aby lepiej poznać zaadoptowaną rzekę Perznicę, interdyscyplinarne podejście do tematyki wodnej uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w  Polkowicach, którzy realizowali zagadnienia związane z ochroną wód na wielu szkolnych przedmiotach czy eksperymenty związane z wodą przeprowadzane w Przedszkolu Miejskim w Łęknicy.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z raportem. Wszystkie informacje w nim zawarte mogą stanowić inspirację lub podpowiedź dla działań podejmowanych w kolejnych edycjach programu.

Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.

Raport z działań - Zaadoptuj rzekę 2014 - zobacz

Źródło: Klub GAJA